Jak zacząć punch needle? Czyli o wszystkich materiałach, których potrzebujesz na początku przygody z punch needle.

  • 10 mins read

Z tego artykułu dowiesz się jakie materiały będą Ci potrzebne na początku przygody z puch needle. Przeczytasz na co zwrócić uwagę przy wyborze igły do puch needle, dowiesz się jak dobrać do niej odpowiednią włóczkę i jaką tkaninę wybrać. Podpowiem Ci jak rozpoznać, czy materiały są do siebie odpowiednio dobrane oraz podam przykłady sprawdzonych materiałów do puch needle, z których sama korzystam (oraz takich, których nie polecam!).

Jak zacząć z punch needle?

Początki z puch needle mogą stanowić niemałe wyzwanie. Odpowiednie dobranie materiałów jest najważniejszym (a zarazem najtrudniejszym!) zadaniem przy pierwszych próbach punchowania. Włóczka musi pasować do igły, igła do tkaniny…
I ciężko czasem stwierdzić jak to wszystko do siebie odpowiednio dobrać.

Bo skąd masz wiedzieć, czy ta konkretna tkanina będzie odpowiednia?
Skąd masz wiedzieć, jaka włóczka będzie dobrej grubości – czyli nie za gruba i nie za cienka?

W tym artykule podpowiem Ci jak rozpoznać, czy materiały są do siebie odpowiednio dobrane, na co zwrócić uwagę przy ich doborze oraz podam przykłady sprawdzonych materiałów do puch needle, z których sama korzystam (oraz takich, których nie polecam!).

Co będzie Ci potrzebne do punch needle:

+ specjalna igła do punch needle
+ odpowiednio dobrana tkanina
+ włóczka pasująca do igły
+ rama lub tamborek
+ nożyczki

Jak wybrać igłę do punch needle

Na rynku dostępnych jest wiele różnych igieł do punch needle. Przy wyborze igły zwróć uwagę na jej grubość, to czy jest regulowana i czy jest „otwarta”, czy nie. 

Grubość igły

Od niej zależy jak grubej włóczki będziesz używać do punchowania i jakiej tkaniny użyjesz.

Im grubsza igła (a co za tym idzie włóczka) – tym łatwiej i szybciej będzie ci wykonać większą pracę (np. obraz, poduszkę czy dywanik podłogowy) .
Cieńszą igłą łatwiej wykonać mniejsze i bardziej szczegółowe prace.  

Igła regulowana lub nieregulowana

Dzięki regulacji igły możesz punchować pętelki o różnej wysokości. To pozwala tworzyć prace zróżnicowane przestrzennie – niektóre fragmenty wyższe, inne niższe – lub decydować o grubości swojej „płaskiej” pracy.

 

Jeśli chcesz poeksperymetować z wysokościami pętelek i pobawić się teksturami polecam igłę z regulacją wysokości pętelek.  

Igła otwarta lub zamknięta

W igle otwartej o wiele łatwiej nawlec jest włóczkę – nie potrzebujesz do tego nawlekacza. W zamkniętej igle bez nawlekacza się nie obejdzie (nieważne czy jest nim oryginalny nawlekacz dołączony do igły czy zwykły patyczek do szaszłyków ;)).  

Jaką igłę do punch needle polecam?

Ma czterostopniową regulację, dzięki której można poeksperymentować z wysokością pętelek. Współpracuje z grubymi włóczkami, więc można zrobić za jej pomocą projekt praktycznie każdej wielkości. Jeśli podobają ci się właśnie te duże grubaśne pętelki ta igła będzie świetna, żebyś sprawdził/a czy punch needle to technika dla Ciebie 😉 

 

Mojej używam regularnie od ponad roku i końca nie widać 😉 

 

Jak dobrać włóczkę do igły do punch needle?

Dobór włóczki może przyprawić o mały zawrót głowy. Szczególnie, jeśli ktoś (tak jak ja) nigdy nie miał w rękach drutów czy szydełka i włóczkowe oznaczenia są dla niego czarną magią.

Pierwsza i ostatnia zasada jest taka, że to włóczka ma pasować do igły.

Idealnie będzie, jeśli włóczka będzie miała średnicę podobną do średnicy otworu igły. Powinna swobodnie przechodzić przez otwór igły, nie blokować się w środku – przeciągając włóczkę przez igłę nie powinieneś/powinnaś czuć żadnego oporu.

Uwaga!
Zarówno za gruba jak i za cienka włóczka spowoduje, że pętelki mogą wypadać z tkaniny.

Za gruba włóczka będzie się blokowała w igle i igła będzie wyciągać właśnie zrobione pętelki. Za cienka włóczka będzie wypadała ze zbyt dużego otworu, który zrobi igła w tkaninie.

Więc jak dobrać idealną włóczkę?

Najlepszym sposobem będzie udanie się do lokalnej pasmanterii i po prostu „wypróbowanie” włóczek. Możesz też kupić włóczek z zaufanego źródła, z już dobranymi wielkościami włóczek do Twojej igły do punch needle.

A czy skład ma znaczenie?

To zależy, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli chcesz cieplutki wełniany obraz, czy dywanik, który jeszcze bardziej będzie Ci grzał stopy –  nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś go stworzył z włóczek 100% wełnianych.
Ja często stawiam na akryl i jego mieszanki ze względu na jego większą trwałość i dostępność kolorystyczną.
Ale to już kwestia gustu 😉

Tkanina do punch needle

Tkaninę do punch needle dobierasz zawsze do posiadanej igły. Powinna być ona luźno tkana, ale wciąż wytrzymała. Igła powinna przebijać się przez nią bez użycia większej siły, a po spruciu nieudanego ściegu powinno się dać zasklepić powstałe po igle dziurki.

A więc jakie tkaniny nadają się do punch needle?

Len i lniane mieszanki

Moją ulubioną tkaniną do punch needle (i tą, z której zazwyczaj korzystam) jest tkanina lniana.

Ale uwaga! Nie każdy len nada się do punch needle!

Tkanina powinna być na tyle luźno tkana, żeby igła nie przerywała włókien próbując się przez nią przebić. Jednocześnie powinna mocno trzymać pętelki włóczki. I oczywiście gęstość lnu dopieramy do wielkości igły, jaką pracujemy.

Na odpowiednio dobranym lnie pracuje się bardzo wygodnie i komfortowo, igła łatwo wchodzi w tkaninę, a dziurki po igle łatwo się zasklepiają.

W moim sklepie znajdziesz dwa rodzaje tkanin do grubych igieł:

Monks cloth

Podobno najlepsza tkanina do punch needle – choć ja zdecydowanie wolę tkaninę lnianą 🙂

Pracuje się na nim wygodnie, igła łatwo wchodzi w materiał i dobrze chwyta włóczkę.

Jednak tkanina ta mocno strzępi się na brzegach i gubi włókna. Łatwo jest wyciągnąć jakieś włókno przy wbijaniu igły.

Moim zdaniem nie wygląda też estetycznie (trochę jak bandaż) i prace z zostawioną tkaniną – choćby na brzegu – nie wyglądają
tak estetycznie jak te robione na lnie czy  zwykłej bawełnie.

W Polsce monks cloth jest coraz lepiej dostępny. Bez problemu znajdziesz sklepy internetowe mające go w swojej ofercie. Zapytaj też w swojej lokalnej pasmanterii – zdarza się, że też go mają.  

Jaki monks cloth do jakiej igły?

Do grubych igieł – 13ct.

Do cienkich igieł – 7ct.

Czemu nie juta?

Juta kusi, bo jest materiałem bardzo tanim. I tak, da się na
niej wykonać pracę z punch needle. Jednak moim zdaniem, w większości przypadków, nie jest to
gra warta świeczki.

Przede wszystkim juta z czasem parcieje! I jeśli tworzysz prace na ścianę, które nie będą miały żadnego kontaktu z wodą to może nie ma to aż takiego znaczenia. Jednak przy jakichkolwiek projektach użytkowych, które choć raz na jakiś czas będą prane – juta po pewnym czasie zacznie się powoli rozpadać i przestanie trzymać twoją pracę. Przy kontakcie z wodą może zniszczyć się już nawet już po upływie roku! A chyba nie po to tworzysz swoją pracę, żeby za rok wyrzucić ją do kosza?

Poza tym juta się strzępi i gubi małe włókienka, które zostają w pracy… I które trzeba potem wyjmować.  

W zależności od rodzaju juty może być nierówno utkana (jedne przestrzenie między włóknami większe, inne mniejsze) i przez to nie trzymać włóczki na całej długości tak dobrze, jak powinna.

 

Jeśli chcesz spróbować z punch needle tanio (ale niekoniecznie super komfortowo) to oczywiście możesz zacząć na jucie. Nie przeczę, juta może być dobrym wyborem na samym początku, żeby sprawdzić, czy punch needle w ogóle jest dla Ciebie. Ale pamiętaj, że nie jest ona materiałem na którym pracuje się komfortowo i możesz się zniechęcić nie spróbując nawet pracy na odpowiednich materiałach. 

Inna bawełna/wiskoza/mieszanka

Tutaj nie dam Ci żadnych konkretów. Bo rodzajów tkanin jest na prawdę wiele i prawda jest taka, że po prostu trzeba z nimi eksperymentować.  Wśród zwykłej bawełny czy wiskozy znajdziesz takie tkaniny, na których da się wygodnie wykonać haft pętelkowy. Możesz też natknąć się na takie, na których co prawda jest on możliwy, ale praca z nimi jest niewygodna (np. za bardzo się rozciągają, są zbyt delikatne) . 

 

Pamiętaj, że tkanina do punch needle:
+ powinna być luźno tkana, tak, żeby igła gładko przez nią przechodziła, ale powinna trzymać włóczkę,
+ nie może się rozrywać pod naporem igły, tylko „otwierać” pod nią,
+ nie powinna być mało elastyczna, żeby nie rozciągała po naciągnięciu na ramę podczas punchowania.

Rama/tamborek

Rama będzie Ci potrzebna do naciągnięcia tkaniny, na której wykonasz haft pętelkowy. Ważne jest, żeby tkanina była naciągnięta mocno i żeby nie luzowała się podczas pracy.

Rama z naciągniętą tkaniną będzie twoim „płótnem”, na którym namalujesz swój obraz włóczką 😉 Wielkość gotowej pracy będzie ograniczona rozmiarem ramy. 

Co może służyć za ramę do punch needle?

Plastikowy tamborek z antypoślizgowym rantem

Tamborki drewniane mają to do siebie, że tkani lubi się z nich wyślizgiwać (choć drewniane tamborki z grubym rantem nie powinny mieć tego problemu). I jeśli przy zwykłym hafcie raczej tego nie doświadczysz, wykonując haft pętelkowy igła wywiera o wiele większy nacisk na naprężoną tkaninę – i dlatego może ją łatwiej poluzować.  Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie tamborek plastikowy z antypoślizgowym zatrzaskiem (wypustka i rowek w obręczach). Nie jest to rozwiązanie idealne i materiał wciąż może się trochę luzować, jednak plastikowy tamborek sprawdzi się najlepiej.  Na tamborkach wykonuje się raczej mniejsze prace (ograniczone wielkością tamborka). Zobacz w moim sklepie plastikowe tamborki do punch needle.

Drewniana Rama

Jeśli chcesz zrobić pracę większą niż tamborek najlepiej będzie użyć drewnianej ramy. Można ją złożyć samemu lub kupić gotową. 
Na takiej ramie tkanina jest mocno naciągnięta i przybita takerem – dzięki temu w ogóle się nie luzuje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.  

Nożyczki

Ostatnim narzędziem (ale równie potrzebnym jak wszystkie poprzednie!) będą ostre nożyczki. Posłużą Ci one do odcinania włóczek przy zmianie kolorów czy wycinania swojej pracy z tkaniny. 
Bez nożyczek ani rusz!

I to już wszystko czego potrzebujesz do punch needle

Czas zacząć swoją przygodę z tą wspaniałą techniką! 😀

To też może Cię zainteresować:

[display-posts orderby="rand" image_size="large" wrapper="div" wrapper_class="display-posts-listing image-top" posts_per_page="1" exclude_current="true"]
[display-posts orderby="rand" image_size="large" wrapper="div" wrapper_class="display-posts-listing image-top" posts_per_page="1" exclude_current="true"]
[display-posts orderby="rand" image_size="large" wrapper="div" wrapper_class="display-posts-listing image-top" posts_per_page="1" exclude_current="true"]